زخم بعد از رادیوتراپی

رادیوتراپی، یکی از شیوه های درمان سرطان است. اما متاسفانه این شیوه درمانی با آسیب های پوست و بافت سالم اطراف همراه می باشد. این آسیب پوستی می تواند منجر به بروز درد وطولانی شدن روند بهبود زخم شود که موارد گفته شده بر کیفیت زندگی فرد تاثیر می گذارند.

در این مقاله، به بررسی اثرات رادیوتراپی بر بافت و تغییرات پوستی می پردازیم.

رادیوتراپی می تواند منجر به بروز آسیب های پوستی در ناحیه درمان شود و معمولا نواحی مانند پوست بیشتر تحت تاثیر عوارض این شیوه درمانی هستند. میزان آسیب پوستی به عواملی مانند دوز رادیوتراپی، نوع اشعه استفاده شده، مدت زمان تابش اشعه و اندازه بافت درگیر بستگی دارد.

آسیب های حاد ناشی از انجام رادیوتراپی طی چهار هفته اول ظاهر می شوند و شامل علائمی مانند قرمزی و تغییر رنگ پوست می باشد که در نهایت می تواند منجر به نکروز و مرگ بافت نیز شود. اثرات مزمن رادیوتراپی بر روی پوست و بافت، چند ماه و گاهی چند سال بعد از درمان ظاهر می شود.

برای مشاوره و درمان انواع زخم با کلینیک زخم هانی تماس حاصل فرمایید، شماره های تماس با مرکز درمان زخم هانی
۰۲۱-۲۲۰۷۳۱۲۵
۰۹۳۹-۵۲۴۸۰۲۴

درصد بالایی از بیمارانی که تحت این درمان قرار می گیرند، معمولا با واکنش های پوستی روبرو می شوند. امروزه، این شیوه درمانی به گونه ای انجام می شود که میزان آسیب بافت به کمترین حد ممکن برسد. در سرطان های پوست، مغز، سینه، سر و گردن بیشتر شاهد بروز آسیب های پوستی بعد از رادیوتراپی هستیم.

با ادامه دار شدن درمان، شاهد بروز تاول، ترشح و درد به خصوص در نواحی که رگ های عصبی از آن جا عبور می کند، خواهیم بود. با کنترل این علائم، از مزمن شدن زخم پیشگیری خواهد شد.

زخم هایی که چند سال بعد از رادیوتراپی ظاهر می شوند، ناشی از اسکارهای فیبروتیک در ناحیه درمان هستند و معمولا بیمار زمان دقیق بروز این زخم ها را به یاد نمی آورد. نکته ای که وجود دارد این است که حتی آسیب یک زخم ساده با رادیوتراپی می تواند آن را تبدیل به زخمی کند که درمان سختی دارد.

درمان

در درمان زخم های ناشی از رادیوتراپی، استفاده از استروئیدهای موضعی جهت پیشگیری از پیشرفت آسیب و درمان خارش و ناراحتی پوست توصیه می شود.

استفاده از پانسمان های هیدروکلوئیدی و هیدروژل نیز توصیه می شود. استفاده از پانسمان فوم نیز به کاهش شدت قرمزی بسیار کمک می کند.

درمان زخم ها و آسیب های ناشی از رادیوتراپی، چالش بزرگی است برای مراکز درمانی زخم. جهت تعیین بهترین گزینه درمانی، آگاهی از ابتلا به هر گونه شرایط خاص پزشکی که تاثیر منفی بر روند بهبود زخم می گذارد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. هدف از درمان زخم های ناشی از رادیوتراپی، فراهم کردن محیط مرطوب برای زخم و بهبود تغییرات پوستی می باشد.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زخم هانی

درمان زخم سوختگی 

درمان زخم عفونی

ترجمه: مجموعه دکتر زخم

Source: https://www.todayswoundclinic.com/articles/radiation-induced-skin-injury-challenging-issue-outpatient-wound-clinic


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *